Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00 - 20:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Matrace
Matrace

Při spánku na správné matraci se ráno budete probouzet svěží a odpočinutí. Není důležité kolik času na lůžku strávíte, ale jak kvalitní spánek je. Podle výzkumů lékařů se totiž až 90 procent všech fyzických i duševních sil regeneruje právě při spánku. Někteří lidé vnímají čas strávený spánkem jako čas ztracený. Není tomu tak. Při spánku na správné matraci dochází ke svalovému uvolnění, k odpočinku kosterní stavby těla i vnitřních orgánů těla, ale i k regeneraci meziobratlových plotének a správné funkci i prokrvení pokožky aj. Dvacet čtyři obratlů, které ji tvoří, nám umožňuje pohyb, chrání míchu a je nosným pilířem celého těla. Aby se člověk mohl hýbat a chodit, potřebuje také meziobratlové klouby, vazy a ploténky. Právě pro ně je důležité, aby se v noci mohly uvolnit a přijmout zpět tekutinu potřebnou pro svou elasticitu. Bohužel kolem 70 procent naší populace podle zdravotních statistik trpí problémy s páteří. Viníkem je nejen sedavý způsob života, ale také špatné matrace.

Měkká matrace či prověšená drátěnka je špatné řešení. Páteř se prověšuje a ploténky dostanou nežádoucí klínovitý tvar. Vedle páteře se začnou nepříjemně ozývat i vaše vnitřní orgány, žaludek či břicho. Může totiž dojít k takzvané blokádě pánevní oblasti.

Pokud máte příliš tvrdou matraci, dochází k přetěžování páteře a ke sníženému prokrvování na otlačovaných místech. Nedojde k uvolnění plotének a jejich vyživování. Výsledkem je neklidný spánek a ráno pocit, jako kdybyste celou noc tvrdě pracovali.

Každý z nás změní za noc až 90krát svou polohu, na měkkém nebo příliš tvrdém lůžku musíte vynaložit poměrně velkou námahu při otáčení. Tím se ovšem naruší regenerace, která je hlavním cílem spánku. Při výběru matrace je dobré přemýšlet i o hygieně lůžka. Matrace za noc pojme až jeden a půl litru potu. Není to jen voda - pot obsahuje soli, tuky, dusíkaté látky a dokonce i čpavek. Z tohoto hlediska jsou nejlepší matrace na pěnové bázi, které jsou prodyšné a jsou schopny odvádět vlhkost. Výborné je použití ovčí vlny, jejíž vlákna mají samočistící schopnost.

Jaká by měla matrace být?

  • dostatečně velká
  • dokonale podpírat páteř
  • mít měkký, ale nepropadavý povrch, aby vlásečnicemi v pokožce mohla proudit krev
  • pružně podepírat tělo (jde o zákon akce a reakce, neboli aby člověk vydával při obracení při spánku minimum energie)
  • lehce čistitelný potah (případně i možnost letní a zimní strany)
  • dostatečně prodyšná
  • okraje matrace by měly mít pevný okraj, abyste v noci z lůžka nesklouzávali

Novinky z našeho blogu

Proč ovčí vlnu?
28.04.2023
Proč ovčí vlnu?
Lůžkoviny z ovčí vlny vytváří ideální prostředí pro klidný a relaxační spánek. Mezi největší výhody ovčí vlny patří její termoregulačni vlastnosti. Ov... číst celé
Jak vybrat správnou matraci?
28.04.2023
Jak vybrat správnou matraci?
Při spánku na správné matraci se ráno budete probouzet svěží a odpočinutí. Není důležité kolik času na lůžku strávíte, ale jak kvalitní spánek je. Pod... číst celé
Proč nakupovat u nás
Naše prodejna

Zdravé spaní Fiala
Po - Pá: 10 - 17 hod.
Říčanská 7, 635 00  Brno- Bystrc

Před návštěvou naší prodejny si prosím telefonicky nebo mailem ověřte aktuální otevírací dobu! Po domluvě nás můžete navštívit i mimo vymezený čas. Děkujeme.  

Kontakty
Logo
Martin Fiala
8:00 - 20:00
Design od Marketico.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz